Pamětníci doby socialismu si jistě vybaví název Poldi SONP Kladno. Šlo o Národní podnik Spojených oceláren, kde se v rozsáhlých výrobních prostorách zhotovovaly konstrukční oceli, ale i speciální materiály, mezi nimiž byl i provoz Anticorro – produkce nerezové oceli. Kladenská Poldovka se již před mnoha lety proslavila mimo jiné i výrobou chirurgických nástrojů a kloubních náhrad, tzv. umělých kyčelních kloubů. Jistě vám blesklo hlavou, že šlo o velmi náročnou a zodpovědnou práci, na jejíž kvalitě byli závislí samotní pacienti po úrazech nebo lidé, u nichž došlo k poškození kloubů vlivem stáří.

model lidské kostry

Náhradu kyčelního kloubu si lze představit jako dva protilehlé obrobky, které do sebe zapadají v kulovém čepu. Lidský kyčelní kloub je velmi důmyslný, konstrukčně propracovaný mechanismus, který se my, lidé, alespoň snažíme napodobit strojírenským výrobním procesem. Toto se tedy skutečně podařilo a nutno podotknout, že svůj podíl na tom měly i tvarové technické frézy.

Bez tvarové frézy by to nešlo

Pomocí tvarové technické frézy totiž vznikají různé tvarové plošky, které by bylo obtížné zhotovit jiným způsobem. Jsou to například otvory ve tvaru kuželu, lichoběžníku, oválu, a také koule. A právě kulová technická fréza vyfrézuje v protikusu kulového kloubu přesný otvor, do jehož hlubin se pak vkládá speciální vložka, aby se samotný kloub mohl volně pohybovat všemi směry, ale zároveň aby byl dostatečně pevný.

proces frézování

Technické frézy tedy patří k nástrojům, jejichž existenci lidstvo uvítalo, a to nejen v případě kloubních náhrad, ale i u různých mechanismů, kde se bez tvarových frézovaných ploch nelze obejít. S tvarovými technickými frézami se setkáváme pochopitelně neustále, i když už se po slávě kladenské Poldovky dávno slehla zem, navíc v naší zemi je strojírenství a hutnictví železa stále oborem, který oslovuje tisíce nadšenců.