Zdědili jste po rodičích ovocný sad a máte již určité zkušenosti, s nimiž byste rádi započali pěstitelskou činnost a dodávali na trh jablka, hrušky, meruňky či broskve, a to jak v celistvém stavu, tak i jako polotovar k dalšímu zpracování? Velké oblibě se na trhu těší ovocné šťávy a pyré, z nichž se vyrábí zmrzliny, ovocné smoothie a nápoje, protože jde o čistě přírodní záležitost bez konzervantů a dalších přidaných chemikálií.

jablka na stromě

Jestliže budete chystat na příští sezónu úrodu ovoce a připravovat se na transport vašich výpěstků na trh, bude zapotřebí řešit i vhodné přepravní a skladovací nádoby. Těmi se mohou stát v případě ovocných tekutých a polotekutých složek IBC kontejnery. Co to vlastně je?

Obliba IBC kontejnerů mezi pěstiteli ovoce a zeleniny přichází poté, co si uvědomíte, jaké možnosti nabízí. Jedná se o plastové nádoby s vyztuženou stěnou, o objemu 1000 litrů, do nichž se vkládá tenká plastová vložka – fólie, v níž se i na dlouhé vzdálenosti přepravují zejména tekutiny. Kontejnery jsou skládací, takže nezaberou mnoho místa ve skladových prostorách, pokud je zrovna nevyužíváte, ale co je podstatné, můžete je skládat na sebe do několika pater. Nosnost každého z nich je pět tun, a stejně tak i nosnost plastové přepravní palety, na které jsou naložené a připravené k transportu.

sklizeň nektarinek

IBC kontejner je pomocník, využitelný dlouhodobě a víceúčelově. Do jedné vložky umístíte rajčatovou šťávu a poté, co se náklad vyloží, vložka se ekologicky zlikviduje jako tříděný odpad a do další vložky pak přijde třeba jablečný mošt, hrušková šťáva nebo meruňkové pyré pro výrobu zmrzliny. Pevnostní vlastnosti a životnost IBC kontejnerů předčí mnoho jiných logistických výrobků a mimo jiné nahradí i kovové přepravní barely a podobné skladovací nádoby. IBC kontejner má navíc tvar krychle, takže mnohem lépe vyplní skladovací prostor, než sud ve tvaru válce.