Bydlet v rodinném domě chce stále více lidí. Přednost osobnímu vlastnictví před nájemním bydlením dává mnoho lidí zejména z toho důvodu, že je nikdo neomezuje a nekontroluje. Mít svůj vlastní dům je skvělé v mnoha ohledech, ale v dnešní době je problém na vlastní dům dosáhnout. Ani byty už nejsou tak dostupné, a to byly vždy levnější než nové domy. Naprostá většina lidí by chtěla spíše novostavbu, protože s rekonstrukcí staršího domu může být problém ve skrytých vadách, o kterých nikdo před koupí nevěděl.

klíč k domu

Jak dům získat?
Dnes má opravdu jen málokdo takové příjmy, které by mu zajistily nákup novostavby za hotové peníze. Drtivá většina lidí nakupuje nemovitosti prostřednictvím hypotečního úvěru. Už ani ten ale není tak snadné získat, protože banky velice zpřísnily pravidla, a tak hypotéku získá jen málokdo. To se pochopitelně podepsalo na realitním trhu, a tak se domy a byty už neprodávají jako dřív. Proto došlo i k malému snižování cen. Banky si samozřejmě uvědomily že může jít o velký problém a tak zase po pár měsících podmínky uvolňují, aby na hypotéku dosáhlo více lidí.

Jakmile ale mate vyřešené finance, čekají vás už jen ty příjemnější starosti. Jednou z nich je výběr pozemku a rozhodnutí, zda budete stavbu provádět sami svépomocí a nebo jestli si necháte dům postavit od dodavatelské firmy. U výběru pozemku musíte zvážit několik věcí:

  • Zda je napojen na sítě, případně jak jsou daleko
  • Terén pozemku a zastavitelnost území
  • Vzdálenost od školky, školky, další občanské vybavenosti a vašeho zaměstnání
  • Dostupnost hromadné dopravy

stavba domu

Pokud budete hledat firmu která vám dům postaví, nabídne vám svoje vlastní typové rodinné domy, které má každá firma svoje. Najdete mezi nimi přízemní bungalovy i patrové domy, a u většiny firem není problém dům upravit podle individuálních požadavků.
Tip – stavební firmy jsou schopné vám opatřit i stavební povolení.