Rozhodli jste se, že si pořídíte fotovoltaické panely a budete více nezávislými na dodavatelích energií a celém tom tržním „molochu“, který mnohdy ubírá zákazníkům z jejich kapsy nepřiměřené peníze? Fotovoltaika je v tomto směru výhodným řešením, pokud si dobře propočítáte návratnost vstupní investice, ovšem měli byste do propočtu zařadit i cenu montáže fotovoltaiky. Proč si raději nechat nainstalovat systém od odborníků a zanechat amatérských pokusů?

fotovoltaické panely

Zkušenosti – jistě bychom našli některé kutily, kteří by rádi ušetřili za montážní práce, a raději si fotovoltaiku nainstalují sami. Zalistují v příručkách, omrknou některé specializované weby a pustí se do práce. Jenže pokud nejsou profesionálové v oboru, bude jim scházet to podstatné – osobní zkušenosti. Je totiž velký rozdíl mezi zkušeným a erudovaným odborníkem a amatérem, co teprve hledá a nachází, zkouší a experimentuje, aby se metodou pokus – omyl dopracoval k nějakým závěrům. Nemusí to totiž vždy skončit úspěchem a může se celá akce zbytečně prodražit.

fotovoltaika na střeše domu

Zapojení zařízení a zkušební provoz – jste si jisti, že sami zvládnete nejen přišroubovat panely na střešní nosníky, ale i celé zařízení správně navrhnout a zapojit? Přece jen to není čistě mechanická záležitost, jako je montáž nábytku, s níž si poradí kde kdo, ale velmi specifická záležitost zprovoznění elektrického zařízení. Nechte to raději na odbornících.

Záruka – s odbornou montáží získáváte i záruku na chod celého systému, takže pokud se někde něco v záruční době pokazí, nemusíte to platit z vlastní kapsy.

Úrazy – toto je sice možná trochu úsměvné, zvláště, vybavíte-li si kutily „Pat a Mat“, kteří by jistě vyvedli nějaká alotria, ale do smíchu vám nebude, pokud se zřítíte ze střechy z nezajištěného žebříku nebo obecně při pohybu po střešní krytině. Práce na střeše domu je velmi náročná na koordinaci pohybů a toto je také důvod, proč to raději svěřit někomu jinému.